Dzień 1
- Odprawa, wylot do Tbilisi
Dzień 2
- Lądowanie na lotnisku w Tbilisi. Spotkanie z pilotem/przewodnikiem. Zakwaterowanie w hotelu– czas wolny. Późniejsze obfite śniadanie. Dzień w pełni poświęcony pięknu i architekturze stolicy Gruzji – Tbilisi. Udamy się na zwiedzanie starego miasta, odwiedzimy Most Pokoju, wjedziemy również kolejką linową na wzgórze Sololaki.
- Kolejnym miejscem, które zobaczymy jest Sobór Trójcy Świętej na wzgórzu św. Eliasza. Tego dnia odwiedzimy najpiękniejsze zakątki stolicy – udamy się również zobaczyć zabytkową dzielnice Łaźni – Banie w Tbilisi.
- Wieczorem czeka nas wystawna obiadokolacja z pokazem regionalnych tańców i śpiewu gruzińskiego, wszystko to okraszone wyśmienitym lokalnym winem.
- Nocleg w Tbilisi.
Dzień 3
- Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Kachetii – regionu będącego kolebką światowego winiarstwa. Zatrzymamy się w klimatycznej winnicy, na degustację lokalnych trunków – tradycyjnego wina i czaczy. Odwiedzimy sławny monastyr Bodbe, gdzie znajduje się grób św. Nino.
- Następnie udamy się do „gruzińskiego miasteczka miłości” Sighnaghi. Miasto zostało zbudowane na wzgórzu, z którego podziwiać można wspaniały widok na dolinę Alazani. Powrót do stolicy, podczas którego podziwiać będziemy piękno regionu Kachetia, ulokowanego w zjawiskowej dolinie.
- Obiadokolacja z winem w małym przytulnym muzeum winiarstwa.
- Nocleg w Tbilisi.
Dzień 4
- Obfite śniadanie w hotelu. Wyruszymy w zjawiskową trasę gruzińską drogą wojenną na północ, kierując się do Stepancmidna (dawne Kazbegi). Po drodze odwiedzimy wspólnie wiele interesujących miejsc, takich jak: twierdza Ananuri, przełęcz krzyżowa czy kurort Gudauri.
- Wjedziemy na wzgórze (przejazd samochodami terenowymi 4×4), na którym znajduje się sławny klasztor Cminda Sameba, towarzyszyć nam będą widoki monumentalnych gór Kaukazu.
- Późniejszym popołudniem czeka nas droga powrotna do Tbilisi.
- Obiadokolacja z winem. Nocleg w Tbilisi.
Dzień 5
- Tego dnia po śniadaniu opuścimy hotel i będziemy się kierować w stronę granicy
gruzińsko-armeńskiej. Po przekroczeniu tej granicy odwiedzimy klasztor Sanahin. Klasztor powstał w duchu epoki rozkwitu panowania ormiańskiej dynastii Bagratydów i odgrywał ważną rolę jako centrum duchowe, naukowe, edukacyjne i kulturalne. Klasztor ten jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dalej tego dnia udamy się nad brzeg jeziora Sewan zwanego „Armeńskim Morzem”. Jezioro to jest położone na wysokości około 1900 m m.p.m. i jest drugim na świecie co do wielkości słodkowodnym jeziorem górskim. Właśnie u brzegu tego Jeziora wybudowano miedzy VIII a IX wiekiem tak zwany „Czarny Klasztor” będący miejscem banicji osób wysoko urodzonych.
- Następnie przejedziemy do Noratuz, gdzie znajduje się najbogatsza w całej Armenii kolekcja chaczkarów – kamiennych stel z wykutymi na nich krzyżami i bogatą ornamentyką. Są to tradycyjne ormiańskie płyty wotywne poświęcane ważnym wydarzeniom lub ludziom. Chaczkary w 2010 roku zostały wpisane na Listę UNESCO.
- Nocleg tego dnia planowany jest w Erywaniu.
Dzień 6
- Dzień rozpoczniemy od przejazdu do Geghard – Klasztoru Świętej Włóczni. Świątynię tą założyć miał sam chrzciciel Armenii i jej władcy, św. Grzegorz Oświeciciel. Stało się to tuż po (w 300 r.) uznaniu w tym kraju chrześcijaństwa za religię państwową. Od stuleci monaster jest miejscem kultu i pielgrzymek. W nim bowiem przechowywana była Włócznia Przeznaczenia, którą rzymski setnik Longinus przebił bok ukrzyżowanego Jezusa. Następnym punktem naszego programu będzie Mitra – antyczna świątynia grecko-rzymska z I wieku n.e. To jedyny tego rodzaju zabytek nie tylko w Armenii, ale w całym regionie zakaukaskim. Tego dnia odwiedzimy także miejsce, w którym Grzegorz Oświeciciel (święty misjonarz, patron Armenii) nawrócił króla Armenii w Roku Pańskim 301 i zapoczątkował linię katolikosów Kościoła ormiańskiego – Khor Virap, klasztor z IV wieku, położony w cieniu biblijnej góry Ararat (5137 m n.p.m.). To tutaj także Noe, pierwszy winiarz na świecie, zasadził podobno pierwszą winorośl. Następnie udamy się do Erywania, gdzie zobaczymy miedzy innymi: słynna Kaskadę mającą pierwotnie upamiętniać 50-tą rocznicę włączenie Armenii do ZSRR, Akademie Nauk oraz budynek Opery. Odwiedzimy jedną z wytwórni armeńskiej brandy oraz zobaczymy pokaz
„Grających Fontann” na placu Republiki.
Dzień 7
- Po śniadaniu udamy się do Eczmiadzyn – miasta kultu Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego oraz historyczna siedziba katolikosów, czyli najwyższych zwierzchników tego kościoła. Zobaczymy tam Katedrę – najważniejszą chrześcijańską świątynię w Armenii – wybudowana przez Grzegorza Oświeciciela. Chętni będą mogli także odwiedzić muzeum, gdzie przechowywany jest najcenniejszy skarb (w złotym relikwiarzu) – grot Włóczni Przeznaczenia, nazywanej również włócznią Longinusa.
- Dnia tego zobaczymy również Zwartnoc, wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO ruin wczesnośredniowiecznej katedry i pałacu katolikosa Armenii o tej właśnie nazwie. Katedra ta miała miał zaćmić katedrę Eczmiadzyn. Powrót do Tbilisi.
Dzień 8
- Obfite Śniadanie. Odwiedzimy zabytkowy monastyr Jvari, leżący na wzgórzu skąd podziwiać można zjawiskową barwę wody, przy ujściu Aragwy do rzeki Kury.
- Następnie udamy się do zabytkowej dawnej stolicy Gruzji – Mcchety, gdzie odwiedzimy starte miasto i związana z wieloma legendami katedrę – Sweti Cchoweli. Po drodze odwiedzimy miasto skalne Uplisciche (dosł. tł. Twierdza Pana) w okolicach Gori. Jest to miejsce ważne historycznie, jest to najstarsze miasto skalne na terenie Gruzji.
- Następnie czeka nas droga do Kobuleti.
Dzień 9
- Pojedziemy do Kutaisi, Jaskini Prometeusza, zaliczymy bazar i zrobimy ostatnie zakupy pamiątek. Następnie pojedziemy w kierunku Batumi. Po dotarciu do „Perły Morza Czarnego” udamy się na spacer słynnym bulwarem, będącym pomnikiem minionej epoki przepychu. Zobaczymy kilka sławnych miejsc, w tym wieżę alfabetu gruzińskiego, teatr letni, tańczące fontanny czy pomnik Alego i Nino. Czas wolny. Obiadokolacja w Batumi, podczas której zakosztujemy przysmaku regionu – Chaczapuri Adżarauli,
- Obiadokolacja Przejazd na nocleg w Kobuleti.
Dzień 10
- Czas wolny nad morzem. Po kolacji nocny transfer na lotnisko w Tbilisi.
Dzień 11
- Wylot z Tbilisi, lądowanie w Warszawie na lotnisku F. Chopina.
UWAGA: GODZINY PRZELOTÓW ORAZ KOLEJNOŚC ZWIEDZANIA MOGĄ ULEC ZMIANIE