ARMENIA/ GRUZJA - 12 DNI - Sun Tours - biuro podróży Radom

ARMENIA/ GRUZJA – 12 DNI

Termin: 20.05-31.05.2022

Ilość osób: 20

Cena: 4210 PLN + 120 EURO

Program imprezy:

Dzień 1 (20.05.22)
Godz. 20:15 odprawa, godz. 22:25 wylot  do Tbilisi

Dzień 2  (21.05.22)

Godz. 04:05 lądowanie na lotnisku w Tbilisi. Spotkanie z pilotem/przewodnikiem. Zakwaterowanie w hotelu (+1 doba hotelowa) – czas wolny. Późniejsze obfite śniadanie. Dzień w pełni poświęcony pięknu i architekturze stolicy Gruzji – Tbilisi. Udamy się na zwiedzanie starego miasta, odwiedzimy Most Pokoju, wjedziemy również kolejką linową na wzgórze Sololaki. Kolejnym miejscem, które zobaczymy jest Sobór Trójcy Świętej na wzgórzu św. Eliasza. Tego dnia odwiedzimy najpiękniejsze zakątki stolicy – udamy się również zobaczyć zabytkową dzielnice Łaźni – Banie w Tbilisi. Wieczorem czeka nas wystawna obiadokolacja z pokazem regionalnych tańców i śpiewu gruzińskiego, wszystko to okraszone wyśmienitym lokalnym winem. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 3 (22.05.22)
Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Kachetii – regionu będącego kolebką światowego winiarstwa. Zatrzymamy się w klimatycznej winnicy, na degustację lokalnych trunków – tradycyjnego wina i czaczy. Odwiedzimy sławny monastyr Bodbe, gdzie znajduje się grób św. Nino.  Następnie udamy się do „gruzińskiego miasteczka miłości” Sighnaghi. Miasto zostało zbudowane na wzgórzu, z którego podziwiać można wspaniały widok na dolinę Alazani. Powrót do stolicy, podczas którego podziwiać będziemy piękno regionu Kachetia, ulokowanego w zjawiskowej dolinie. Obiadokolacja z winem w małym przytulnym muzeum winiarstwa. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 4 (23.05.22)

Obfite śniadanie w hotelu. Wyruszymy w zjawiskową trasę gruzińską drogą wojenną na północ, kierując się do Stepancmidna (dawne Kazbegi). Po drodze odwiedzimy wspólnie wiele interesujących miejsc, takich jak: twierdza Ananuri, przełęcz krzyżowa czy kurort Gudauri. Wjedziemy na wzgórze(przejazd samochodami terenowymi 4×4), na którym znajduje się sławny klasztor Cminda Sameba, towarzyszyć nam będą widoki monumentalnych gór Kaukazu. Późniejszym popołudniem czeka nas droga powrotna do Tbilisi. Obiadokolacja z winem. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 5  (24.05.22)

Tego dnia po śniadaniu opuścimy hotel i będziemy się kierować w stronę granicy
gruzińsko-armeńskiej. Po przekroczeniu tej granicy odwiedzimy klasztor Sanahin. Klasztor powstał w duchu epoki rozkwitu panowania ormiańskiej dynastii Bagratydów i odgrywał ważną rolę jako centrum duchowe, naukowe, edukacyjne i kulturalne. Klasztor ten jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dalej tego dnia udamy się nad brzeg jeziora Sewan zwanego „Armeńskim Morzem”. Jezioro to jest położone na wysokości około 1900 m m.p.m. i jest drugim na świecie co do wielkości słodkowodnym jeziorem górskim. Właśnie u brzegu tego Jeziora wybudowano miedzy VIII a IX wiekiem tak zwany „Czarny Klasztor” będący miejscem banicji osób wysoko urodzonych. Następnie przejedziemy do Noratuz, gdzie znajduje się najbogatsza w całej Armenii kolekcja chaczkarów – kamiennych stel z wykutymi na nich krzyżami i bogatą ornamentyką. Są to tradycyjne ormiańskie płyty wotywne poświęcane ważnym wydarzeniom lub ludziom. Chaczkary w 2010 roku zostały wpisane na Listę UNESCO. Nocleg tego dnia planowany jest w Erywaniu.

Dzień 6 (25.05.22)

Dzień rozpoczniemy od przejazdu do Geghard – Klasztoru Świętej Włóczni. Świątynię tą założyć miał sam chrzciciel Armenii i jej władcy, św. Grzegorz Oświeciciel. Stało się to tuż po (w 300 r.) uznaniu w tym kraju chrześcijaństwa za religię państwową. Od stuleci monaster jest miejscem kultu i pielgrzymek. W nim bowiem przechowywana była Włócznia Przeznaczenia, którą rzymski setnik Longinus przebił bok ukrzyżowanego Jezusa. Następnym punktem naszego programu będzie Mitra – antyczna świątynia grecko-rzymska z I wieku n.e. To jedyny tego rodzaju zabytek nie tylko w Armenii, ale w całym regionie zakaukaskim. Tego dnia odwiedzimy także miejsce, w którym Grzegorz Oświeciciel (święty misjonarz, patron Armenii) nawrócił króla Armenii w Roku Pańskim 301 i zapoczątkował linię katolikosów Kościoła ormiańskiego – Khor Virap, klasztor z IV wieku, położony w cieniu biblijnej góry Ararat (5137 m n.p.m.). To tutaj także Noe, pierwszy winiarz na świecie, zasadził podobno pierwszą winorośl. Następnie udamy się do Erywania, gdzie zobaczymy miedzy innymi: słynna Kaskadę mającą pierwotnie upamiętniać 50-tą rocznicę włączenie Armenii do ZSRR, Akademie Nauk oraz budynek Opery. Odwiedzimy jedną z wytwórni armeńskiej brandy oraz zobaczymy pokaz
„Grających Fontann” na placu Republiki.

Dzień 7 (26.05.22)

Po śniadaniu udamy się do Eczmiadzyn – miasta kultu Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego oraz historyczna siedziba katolikosów, czyli najwyższych zwierzchników tego kościoła. Zobaczymy tam Katedrę – najważniejszą chrześcijańską świątynię w Armenii – wybudowana przez Grzegorza Oświeciciela. Chętni będą mogli także odwiedzić muzeum, gdzie przechowywany jest najcenniejszy skarb (w złotym relikwiarzu) – grot Włóczni Przeznaczenia, nazywanej również włócznią Longinusa. Dnia tego zobaczymy również Zwartnoc, wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO ruin wczesnośredniowiecznej katedry i pałacu katolikosa Armenii o tej właśnie nazwie. Katedra ta miała miał zaćmić katedrę Eczmiadzyn. Powrót do Tbilisi.

Dzień 8 (27.05.22)

Obfite Śniadanie. Odwiedzimy zabytkowy monastyr Jvari, leżący na wzgórzu skąd podziwiać można zjawiskową barwę wody, przy ujściu Aragwy do rzeki Kury. Następnie udamy się do zabytkowej dawnej stolicy Gruzji – Mcchety, gdzie odwiedzimy starte miasto i związana z wieloma legendami katedrę – Sweti Cchoweli. Po drodze odwiedzimy miasto skalne Uplisciche (dosł. tł. Twierdza Pana)  w okolicach Gori. Jest to miejsce ważne historycznie, jest to najstarsze miasto skalne na terenie Gruzji. Następnie czeka nas droga do Kobuleti.

Dzień 9 (28.05.22)

Pojedziemy do Kutaisi, Jaskini Prometeusza, zaliczymy bazar i zrobimy ostatnie zakupy pamiątek. Opcjonalnie spacer w parku dendrologicznym po drodze do Kobuleti. Po południu czas wolny nad morzem. Obiadokolacja i nocleg w Kobuleti.

Dzień 10 (29.05.22)
Po śniadaniu pojedziemy w kierunku Batumi. Po dotarciu do „Perły Morza Czarnego” udamy się na spacer słynnym bulwarem, będącym pomnikiem minionej epoki przepychu. Zobaczymy kilka sławnych miejsc, w tym wieżę alfabetu gruzińskiego, teatr letni, tańczące fontanny czy pomnik Alego i Nino. Czas wolny. Obiadokolacja w Batumi, podczas której zakosztujemy przysmaku regionu – Chaczapuri Adżarauli. Nocny spacer po oświetlonym mieście.  Powrót na nocleg w Kobuleti.

Dzień 11 (30.05.22)
Śniadanie, wykwaterowanie. Czas wolny nad morzem, następnie pojedziemy do Kutaisi, gdzie zrobimy ostatnie zakupy pamiątek, odwiedzimy bazar. Późna pożegnalna kolacja i nocleg.

Dzień 12 (31.05.22)

Ok. godz. 02:00 transfer na lotnisko

 

Cena zawiera:

– przelot na trasie WAW-TBS – WAW, bagaż podręczny i rejestrowany do 20 kg

– przejazd autokarem na trasie wycieczki

– wyżywienie HB (2 posiłki)

– opiekę polskojęzycznego pilota/przewodnika

– bilety wstępu do zwiedzanych atrakcji

– ubezpieczenie KL I NNW

 

Cena nie zawiera:

– dopłaty do pokoju 1-osobowego

– dodatkowych atrakcji

– wydatków własnych

– dodatkowego ubezpieczenie od kosztów rezygnacji ok. 220 pln/os

 

Zapytanie ofertowe
  Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu z nami!

  Biuro podróży „Sun Tours”
  Wycieczki, wakacje Last Minute

  ul. Focha 8
  26-600 Radom

  tel./fax +48 48 363 01 71
  tel. kom. +48 605 591 505
  e-mail: aj@suntours.radom.pl